Letnia szkoła dla rodziców – warsztato-rekolekcje nad morzem

Wychowanie dzieci – zadanie to niełatwe. Wie o tym każdy kto ma choć jednego brzdąca w domu. Dlatego, podobnie jak w poprzednich latach część rodzin z naszej wspólnoty uczestniczyła w warsztato-rekolekcjach doskonalenia umiejętności wychowawczych nad morzem w Ostrowie koło Jastrzębiej Góry.

Warsztaty o tematyce rodzinnej z elementami rekolekcji oraz wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi, szczególnie nad morzem, to idealne połączenie pożytecznego z przyjemnym. Podobnie jak w minionych latach w Suchej w Borach Tucholskich, tak i w tym roku kilka małżeństw z naszej wspólnoty zdecydowało się w takie spędzenie długo wyczekiwanego urlopu. Tym razem warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Przystań M (www.przystan-m.pl), odbywały w drugiej połowie sierpnia się w domu wczasowym nad morzem w spokojnej miejscowości Ostrowo koło Jastrzębiej Góry. I naprawdę było warto przyjechać.
Tematyka warsztatów prowadzonych przez psycholog Małgorzatę Krzywińską poruszała zagadnienia związane z umiejętnościami wychowawczymi. Omawialiśmy (i praktycznie ćwiczyliśmy popołudniami z dziećmi) takie tematy jak nazywanie i rozpoznawanie uczuć i emocji, stawianie granic, konsekwencje, zapraszanie do współpracy, rozwiązywanie konfliktów, nagradzanie. Nauka i przepracowanie tych zagadnień oraz dzielenie się doświadczeniami z innymi rodzicami było niezwykle budujące i potrzebne. W czasie gdy rodzice mieli zajęcia z Panią psycholog, dzieci miały zorganizowaną fachową opiekę.
Ponieważ nie były to tylko warsztaty, ale również rekolekcje codziennie był czas na Eucharystię połączoną z krótką katechezą, dla chętnych spowiedź lub rozmowa z kapłanem. Udało się również zorganizować popołudniową pielgrzymkę do pobliskiego Sanktuarium Maryjnego, Królowej Polskiego Morza w  Swarzewie.
Codziennie po obiedzie było wyjście na plażę, wycieczki rowerowe albo samochodowe (Władysławowo, Hel, Puck), … no i oczywiście lody. Wieczorami był czas na zabawy oraz długie rozmowy. W pamięci na pewno pozostanie też męski nocny wypad nad morze.
Szkoda że te wyjątkowe 10 dni minęło tak szybko…

Podczas warsztatów

Na plaży fajnie jest!

 Uwaga! A teraz wszyscy się uśmiechamy.

Polecamy:

Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny Miłujcie się! Dwumiesięcznik Odnowy
Free business joomla templates